سرمازدگی در سفر

پرتال روزتو بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت توصیه های سفر- سرمازدگی در سفر
سرمازدگی

سرمازدگی در سفر

توصیه های سفر-سرمازدگی در سفر


اگر شما جزء آن دسته از طبیعت گردانی هستید که به کوهستان و جنگل علاقه دارید، احتمالا می توانید معنای واقعی سرما را بفهمید. بسیاری از ما فکر می کنیم که می دانیم سرما چیست، اما حقیقت این است که واقعا نمی دانیم! اصلا نمی توان تصور کرد که سرمای زیر منفی 30 درجه با لباس های خیس چه معنایی دارد! شما به عنوان کسی که زیاد مسافرت می رود لازم است بدانید سرما چیست و چه بلایی سر انسان می آورد و کمک های اولیه در مقابله با آن چیست!

 

علائم و نشانه های فرد سرمازده

1- ابتدا بدن او دچار لرز می شود.

2- پوست سرد و خشک می شود.

3- نبض کند می شود.

4- تعداد تنفس بیمار کمتر از حالت طبیعی می شود.

5- درجه حرارت بدن به 35 درجه یا کمتر می رسد.

6- خواب آلودگی ظاهر می شود که ممکن است به کُما منجر شود.

7- ممکن است ایست قلبی رخ دهد.

 

لرز اولین واکنش دفاعی بدن برای گرم کردن خود است و بدن بطور خودکار سعی می کند تا با افزایش کار عضلات حرارت بیشتری تولید کند و دمای قسمت مرکزی خود را ثابت نگه دارد. اما با پیشرفت آسیب و کاهش بیشتر دمای بدن، این واکنش دفاعی نیز مختل می شود.  گیج و منگ شدن مصدوم و از دست دادن قدرت قضاوت و تصمیم گیری و از دست دادن هماهنگی حرکات و فعالیتهای بدنی، اشکال در تکلم و صحبت کردن و همچنین سفتی و انقباض عضلانی از دیگر علائم هیپوترمی است.

 

انواع سرمازدگی

سرمازدگی

سرمازدگی در سفر

دو نوع سرمازدگی عضوی و عمومی داریم. در سرمازدگی عمومی مویرگ های پوست منقبض شده و جریان خون را از پوست کاهش می دهد تا گرمای کمتری از سطح بدن خارج شود.

علایم این نوع سرمازدگی  رنگ پریدگی، لرزه در بدن، انقباض ماهیچه ها، احساس سرمای زیاد، صحبت های مبهم و درک مختل و غیر منطقی است. توجه داشته باشید که هیچ گاه فکر نکنید مصدوم سرمازده مرده است، حتی اگر ضربان و تنفس وی را حس نکنید.

 

 

نکته: وقتی دما به زیر 35 درجه سانتی گراد برسد، سرمازدگی به انسان دست می دهد که می توان به خوبی درمان کرد اما اگر دمای بدن به 26 تا 34 درجه سانتی گراد برسد، شانس بهبودی بسیار کم است.

 

در صورتی که سرمازدگی در یک عضو (معمولا انگشتان دست و پا) اتفاق بیفتد، یادتان باشد که:

- به هیچ عنوان عضو یخ زده را ماساژ ندهید و آن را با برف نشویید  مراقب باشید که به عضو یخ زده ضربه وارد نشود. تاولها را به هیچ عنوان نترکانید و به جای آن، عضو یخ زده را با باند تمیز ببندید و یادتان باشد که تاولها پس از یک هفته می خوابند و از بین می روند.

 

- اگر انگشتان پا دچار سرمازدگی شده اند، روی آنها راه نروید.

 

- سیگار و نیکوتین باعث انقباض رگها می شود. از این مواد استفاده نکنید. 

 

- عضو یخ زده را به مدت 20 دقیقه درآب 35 درجه قرار داده و تکان دهید.

 

- برای جلوگیری از درد می توانید قرص مسکن استفاده کنید. 

 

- عضو صدمه دیده را داخل جوراب ، دستکش پر یا کیسه خواب محافظت کنید. همچنین می توانید از زیر بغل و پاها گرما را به عضو صدمه دیده منتقل کنید.

 

سرمازدگی

سرمازدگی در سفر

- در سرمازدگی عضوی،  پوست چروک و سیاه می شود و سوختگی با سرما اتفاق می افتد. اگر سوختگی درجه دو باشد، درمان شده و بعد از چند هفته پوست صورتی رنگ تازه نمایان شده و بهبود می یابد. در غیر این صورت درجه 3 و قانقاریاست که باید عضو صدمه دیده را قطع کرد.

 

 

 

 

کمک های اولیه

1- همانند سایر سوانح، ابتدا ارزیابی صحنه ی حادثه، دور کردن یا پرهیز از خطر و درخواست کمک را فراموش نکنید.

2- ارزیابی اولیه مصدوم و انجام مراحل ABC  (کنترل راه هوایی، تنفس، ضربان قلب) و دیگر کمکهای اولیه ی ضروری در صورت لزوم.

3- انتقال مصدوم به مکان گرم و خشک  و ترجیحا سربسته (مانند ساختمان، چادر و ماشین).

4- خارج کردن لباس های مرطوب، خیس یا تنگ مصدوم و در صورت امکان پوشاندن لباس خشک به مصدوم و قرار دادن وی در داخل کیسه خواب یا انداختن چند پتوی گرم و خشک بر روی او.

 

نکته: توجه داشته باشید که هیچگاه بدن مصدوم را با مالش گرم نکنید و او را هم تشویق به انجام فعالیت های بدنی و راه رفتن نکنید.

 

سرمازدگی

سرمازدگی در سفر

- به دلیل کاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سیستم الکتریکی قلب، هر ضربه ناگهانی ممکن است منجر به بی نظمی های بسیار شدید و کشنده در ضربان قلب فرد گردد. بنابراین حتی برای خارج کردن لباس های مصدوم ابتدا آنها را قیچی و سپس از بدن مصدوم خارج کنید.

 

- در صورتی که فرد هوشیار است و دچار تهوع و استفراغ شدید نیست می توانید، نوشیدنی و غذای گرم به وی بدهید. البته فراموش نکنید که میزان گرمایی که از طریق نوشیدن به بدن وارد می شود قابل توجه نیست و سعی کنید روی گرم کردن های کلی تر متمرکز شوید.

 

- حتی در صورت فقدان هوشیاری و دیگر علائم حیاتی مثل تنفس و نبض نباید فرد را مرده قلمداد کرد. هر فرد دچار هیپوترمی باید حتما به مراکز درمانی منتقل گردد و تحت درمانهای لازم از جمله گرم کردن بدن قرار گیرد.

 

- اگر اندامی در بدن مصدوم کاملا یخ زده است، فقط و فقط در صورتی اقدام به گرم کردن آن نمایید که مطمئن هستید آن عضو مجددا در معرض سرما و یخ زدن قرار نخواهد گرفت.

 

 

 

مطالب مرتبط:

گرمازدگی در سفر

 


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی


برچسب ها:
.مروری برگذشته