دریایی که دیگر شور نیست

پرتال روزتو بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل- دریایی که دیگر شور نیست

شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل-دریایی که دیگر شور نیست

اردک چشم طلایی، غاز زنگوله بار، لک لک سیاه، خوتکا، چنگر، حواسیل، آنگوت... اگر دوست دارید تمام این پرندگان کمیاب را یک جا کنار هم ببینید سری به دریاچه شورابیل اردبیل بزنید. دریاچه زیبایی که در 2 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال قرار گرفته و مهم ترین جاذبه طبیعی استان اردبیل به شمار می رود.

عمر این دریاچه به اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی بر می گردد و این قدمت طولانی باعث شده است که دریاچه شورابیل در طول زمان شرایط طبیعی و زیستی منحصر به فردی را کسب کند. هر چند که در ده سال گذشته، با شیرین سازی آب این دریاچه مشخصات زیستی آن تا حدود زیادی تغییر کرده است اما تا چند سال قبل لجن های شفابخش دریاچه شورابیل در کل کشور معروف بودند.

در ده سال گذشته، با شیرین سازی آب دریاچه شورابیل مشخصات زیستی آن تا حدود زیادی تغییر کرده است اما تا چند سال قبل لجن های شفابخش دریاچه شورابیل در کل کشور معروف بودند

شورابیل که به دلیل شوری بیش از حدش به این نام معروف شده بود، از حدود 10سال قبل با هدایت آب رودخانه بالخلو به سمت آن کم کم شیرین شد و لجن های شفابخش آن کاهش پیدا کردند. علاوه بر این، با هدایت آب این رودخانه به سمت شورابیل وسعت دریاچه از 74 هکتار به 180 هکتار و حجم آب آن از 1/1 میلیون متر مکعب به 14 میلیون متر مکعب افزایش یافت. این شیرین سازی دریاچه به حدی موثر بود که این روزها امکان پرورش ماهی و شاه میگو هم در آن فراهم شده است. بنابراین اگر شنیدید که در یکی از شورترین دریاچه های کشور قزل آلای رنگین کمانی -که از بهترین ماهیان دنیا است- پرورش داده می شود، زیاد تعجب نکنید!

این در حالی است که دریاچه شورابیل از سال ها قبل یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر بوده و به همین بهانه هر سال تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود فرا می خواند.

عمر این دریاچه به اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی بر می گردد و این قدمت طولانی باعث شده است که دریاچه شورابیل در طول زمان شرایط طبیعی و زیستی منحصر به فردی را کسب کند

این دریاچه که درمسیر دانشگاه محقق اردبیلی قرار دارد، فرصت های اقامتی خوبی برای گردشگران فراهم آورده است. هتل شورابیل بادرجه بندی دوستاره تاپ درساحل شمالی دریاچه قرار گرفته و مجتمع توریستی کوثر با درجه بندی سه ستاره تاپ درساحل جنوبی آن. در کنار این مجتمع ها هم شهربازی و فضای سبز زیبایی تاسیس شده است که امکان اسکی روی آب، قایقرانی، ماهیگیری، ورزش و بازی تفریحی بیشتری به گردشگران می دهند.


گروه گردشگری تبیان


برچسب ها:
دریاچه شورابیل اردبیل
.
دریاچه شورابیل کجاست
.
عکس دریاچه شورابیل
.
عمق دریاچه شورابیل
.
دریاچه ی شورابیل
.مروری برگذشته